Košík
je prázdný.
Zpět na homepage

Aikido

Aikido je japonské umění, které se orientuje na sebeobranu. Zakládá se na myšlence absence agresivity, rozvíjí jedince po fyzické i po psychické stránce. Zápasníci nosí speciální kimono určené na aikido. Slovo aikido můžeme rozdělit do tří částí – ai (harmonie), ki (energie) a dó (cesta). 

Žena trénující aikido v zápasnické póze

Historie

Na počátku devátého století vznikaly na císařském dvoře základy bojového umění, ze kterého se později vyvinulo i aikido. Šlo o metody úderů a tlaků na nervová centra ve spojení s páčením kloubů a využíváním pohybu útočníka. Toto umění se dříve nazývalo aikijujutsu a později bylo známé jako Daito ryu. Kořeny umění vycházejí z rodokmenové linie starého samurajského rodu Minamoto, který byl velmi významný v dějinách japonské historie. Za tvůrce aikida je však považován Morihei Uešiba, poté Kišomaru Uešiba, který se zasloužil o počátky šíření aikida mimo Japonsko. A dokonce i v současné době udržuje rodinnou tradici vnuk zakladatele Doshu Moriteru Uešiba. Styl, který je reprezentovaný touto rodinou, je označován jako aikikai, nekteří přímí žáci zakladatele ovšem zakládají vlastní styly a školy. Centrální dódžó v rámci linie aikikai je Hombu dódžó v Tokiu, ve kterém vyučují právě členové rodiny Uešiba. 

Aikido v Evropě

První evropskou zemí, kde se aikido začalo rozvíjet, byla Francie. V úplných začátcích vznikaly aikidistické oddíly v rámci judistických oddílů. První generace evropských aikidistů z 60. a 70. let měla většinou za sebou judistickou či karatistickou minulost. Mnozí vrcholoví judisté a karatisté se po skončení své sportovní kariéry věnují aikidu, protože nevyžaduje příliš velké svalové vypětí, jako výše zmíněné sporty. Zřejmě nejvíce se o popularizaci aikido mimo Japonsko zasloužil americký herec Steven Seagal. 

Přihlásit
Registrovat
Zapomněl jsem heslo

Zapomenuté heslo
AHOJ