Brazilské jiu - jitsu (BJJ)

Jiu – jitsu je považováno za základ všech bojových umění. Brazilian jiu-jitsu (BJJ) je pak ukázkou toho, že každý styl se může dále vyvíjet. Nahlédněte do podstaty brazilian jiu-jitsu a objevte rozdíl, který ho od klasického jiu-jitsu odlišuje.

Historie

Počátky brazilian jiu-jitsu se datují k začátku 20. století, kdy se začalo postupně vyvíjet z tolik známého japonského bojového umění kodokan judo. Nynější podobu dala brazilian jiu-jitsu rodina Graciů, podle jejíchž pravidel se bojové umění a jeho techniky dodnes řídí.

Brazilian jiu – jitsu z blízka

Toto bojové umění má jednu zásadní myšlenku. Nezáleží na tom, kolik máte svalů, nebo kolik měříte. K výhře nad soupeřem vám dopomůže především technika, ne samotná síla zápasníka. Brazilian jiu-jitsu je tak především o technikách páčení, uchopení a škrcení. Soubor se ve většině případů odehrává na zemi, kde se síly zápasníků ještě více vyrovnávají. Právě boj na zemi je pro toto bojové umění tím nejcharakterističtějším znakem

Pravidla 

Pravidla brazilian jiu-jitsu jsou jasná. Ačkoli jde o vcelku tvrdý sport, údery a kopy jsou zde zakázány. Bojovníci brasilian jiu-jitsu jsou oděni do kimona. Úroveň bojovníka poznáte podle barvy pásku, podobně jako v judu. Brasilian jiu-jitsu ovšem dále pásky rozlišuje podle kategorií dospělý a mládežník. Z pásku lze také vypozorovat aktuální progres bojovníka. Pokud je bojovník ve fázi cvičení na vyšší úroveň, poznáte to podle pruhu právě na jeho pásku. Takových proužků může mít bojovník brazilského jiu-jitsu na konci svého pásku až 4. V tomto hodnotícím systému je 5 různých barev pásku, přičemž dále následuje celkem 10 stupňů černé barvy. Ale pozor, své dovednosti bojovník nestvrzuje zkouškou, ale jeho stupni rozhoduje trenér.

Pokud se tedy rozhodnete pro život s brasilian jiu-jitsu, připravte se na poctivý trénink a tvrdou zem. 

Mohlo by vás zajímat

vyrobeno v ČR
Volně stojící pytel Fighter 3v1 - černá/neon, FFSB31-03Volně stojící pytel Fighter 3v1 - černá/neon, FFSB31-03