Box

Dříve známí jako rohování, je bojová disciplína, při které se dva bojovníci (každý začínající v jednom rohu) snaží porazit soupeře, a to buď na základě vyššího počtu bodů, nebo rovnou knockoutem, za použití povolených úderů pěstmi.

Historie boxu

Když někdo zmíní box, naprosté většině lidí se vybaví jméno Rocky, některým lidem třeba jména velikánů jako jsou Muhammad Ali, Rocky Marciano, Max Schmeling, Joe Lous, Mike Tyson, Lenox Lewis… Jenže box se traduje až do starověku, kdy na území dnešního Iráku došlo k nálezu kamenné desky, na které jsou vyobrazení dva muži chystající se bojovat. Box se zařadil do programu na olympijské hry roku 668 př. n. l., a to díky Řekům. Prvním šampionem se stal Onomastor ze Smyrny. Tréninky se podobaly těm, které můžeme vidět i v dnešní době.
Po úpadku jeho popularity, koncem 17. a začátkem 18. století začal tento sport nabývat popularity, a to na britských ostrovech. Důležitých datem byl 17. února 1741, který se navždy zapsal do dějin boxu. V tento den totiž Jack Broughton svou ránou zabil George Stevensona. Za následek to mělo to, že vznikla nová pravidla, za kterými stal samotný Stevenson, který vynalezl boxerské rukavice.

Pravidla byla přepisována i v dalších letech, mezi nejvýznamnější patří regule Markýze z Quennsberry (1866). Používání rukavic se stala podmínkou, délka kol byla nastavena na 3 minuty a zavedlo se bodování rozhodčími.

Box v Čechách

Box v českých podmínkách začínal velice pomalu a skromně. Za jeho rozvoj můžeme děkovat především Spojeným státům, kdy po 1. světové válce Joe Jahelka rozdával rady a zkušenosti z tamního ringu. V roce 1921 vznikla zásluhou Jiřího Hoyera, Václava Pondělíčka, Emanuela Herverta a Františka Malínského Československá unie boxerů profesionálů.

Mezi české úspěchy můžeme zařadit například stříbrnou medaili na olympijských hrách v roce 1928 od Jana Heřmánka nebo v race 2000 od Rudolfa Kraje.

Mohlo by vás zajímat