Boxerské rukavice se dělí na 4 hlavní kategorie – Tréninkové, pytlovky, ultimátní a AIBA. Jelikož požadavky kategorií na vlastnosti rukavic jsou diametrálně odlišné, jsou různé i boxerské rukavice.

Pytlové rukavice – (neboli pytlovky) využívají se k tréninku na boxerském pytli, obsahují velkou vrstvu (většinou pěnové) vycpávky, aby skvěle absorbovali nárazy. Jelikož jejich povrch je opravdu velmi namáhán, pytlovky bývají vyrobené z vysoce kvalitní kůže.

Tréninkové rukavice – jsou určené na trénink sparingu, grapplingu, na nácvik úderů do lap a bloků či na lehký trénink na boxovací pytel. Jejich vnitřní materiál je pevný, ale zároveň měkký, prodyšný a skvěle odvádí pot. Jelikož tréninkové rukavice jsou určené především pro intenzívní tréninky, při kterých se potí ruce. Sparingové rukavice se nerozlišují velikostí, ale váhou v uních (označení oz na rukavicích) Používají se rukavice od tzv. dětských rukavic ve vahách 6 a 8 oz, dále 10oz (zápasová váha) 12, 14, 16, 18oz. Obecně platí, že čím je rukavice těžší, tím je větší výplň okolo rukavic. Vnitřek rukavice se může s vyšší váhou lehce lišit. Těžké rukavice se používají hlavně na tvrdý sparring, rána je tak mnohem snesitelnější i pro sparingpartnera (rukavice není tak tvrdá).

Graplingové rukavice – jsou určené pro MMA trénink či zápasy. Jsou upravené tak, aby zároveň chránili své majitele, tak poskytovali maximální volnost prstům a usnadnili tak uchopit soupeře.

AIBA rukavice – tyto rukavice jsou určené pro amatérské boxerské zápasy (a Olympijské hry), starší verze obsahují na přední části barevný terčík. Podle nových pravidel na rok 2011 barevný terčík již není třeba.

Mohlo by vás zajímat