Kickbox

Kickbox, jeden z nejdrsnějších standupových bojových sportů, který nezvládne jen tak někdo, ale osloví téměř každého. V čem spočívá jeho síla a jaká pravidla dodržují i ti největší machři? Pojďte se o kickboxu dozvědět něco, na co si možná vzpomenete, až půjdete o půlnoci temnou uličkou bez pepřáku, jen s pořádnou dávkou adrenalinu.

Historie kickboxu

Kickbox vzniká na přelomu 60. a 70. let, kdy v Americe probíhá boom bojových sportů. Ačkoli se zpočátku kickbox řídil postupy převzatými z karate, později dochází k ucelení vlastních pravidel. Ani samotné techniky nebyly na začátcích nijak rozmanité. Základní kategorií byl klasický fullcontact, který přetrval až dodnes.

Od 70. let se ale kickbox značně vyvinul. Kickboxeři už nepotí krev na tatami, ale v ringu, kam si namísto klasických kimonových kalhoty oblékají daleko pohodlnější variantu v podobě saténových kalhot. Krom prostředí a oblečení se kickbox samozřejmě vyvinul i v boji samotném, kdy z počátečních kopů z karate přešel na boxerské techniky.

Od chlapů zápasících pomocí kopů v nevinně bílých kalhotách kdesi na podložce, se tento sport dostal do fáze borců oplývajících rychlou, tvrdou a progresivní technikou.

Český kickbox je pak neodmyslitelně spjat se vznikem Českého svazu fullcontactu a ostatních bojových umění (ČSFu), který společně s později vytvořenou Českou asociací kickboxu stojí za dnešním úspěchem ČR v tomto sportu.

Techniky

Jako kickboxer dnes můžete vynikat v několika technikách. Mezi ty základní patří kopy jako Front Kick, Side Kick, Back Kick, Axe Kick, Hood Kick a další, efektně vypadající techniky. Krom kopů od svého soupeře v kickboxu můžete schytat i tvrdé údery. Taková dobře mířená kombinace Jab a Punch položí i vyhazovače z vaší oblíbené diskotéky a větší fajnšmekry neurazíte ani elegantním, po česku řečeno, zvedákem či klasikou jako je hák.

Pravidla

Ačkoli se z předešlých odstavců může kickbox zdát jako sport založený na násilí, není tomu tak. I kickbox má spoustu pravidel, které z pouliční rvačky dělají bojové umění. Pravidla se liší dle toho, zda jde o zmiňovaný fullcontact nebo mírnější, nikoli mírnou, verzi lightcontact. Základní pravidlo kickboxu, jakožto standupového bojového umění je jasné. Pokud jeden z borců leží, nebo zkrátka nestojí na svých, zápas nepokračuje.

I ti největší machři trénují s chrániči, nezapomeňte na ně proto ani vy.

Mohlo by vás zajímat