Joga je souhrn poměrně velkého množství cviků a metod cvičení. Je kombinací fyzického cvičení a meditace. Joga vznikla přibližně před 1000 lety v Indii, ale dnes je již rozšířena po celém světě. Joga hraje také poměrně velkou roli v některých náboženstvích Asie, především v buddhismu a hinduismu. Význam slova joga se velmi často liší, ale nejvhodnější je zřejmě slovo spojení. To znamená spojení těla i ducha. Joga si dává za cíl spojit v člověku harmonii a klid v mysli a hledá cestu, jak se odpoutat od svého ega a stát se tím, kým doopravdy jsme.

Existuje mnoho druhů a podob jogy, například: 
Hot Joga (joga v horké místnosti) - v tomto druhu jogy se cvičení provozuje v horké místnosti, kde dochází k lepšímu protažení svalů, zvyšuje se činnost metabolismu. Teplota vzduchu se pohybuje mezi 38-41 stupn.
Joga pro ženy - jedná se o speciální lekce jogy pro ženy, které mají problémy s těhotenstvím či menopauzou.
Hatha Joga - lekce Hatha jogy jsou zaměřeny na výuku jednotlivých póz, které protahují celé tělo, dále na práci s dechem a také relaxaci. V tomto druhu jogy se klade důraz na správné provedení pózy s ohledem na zdravotní stav cvičících.
Gravid Joga - jedná se o speciální druh jogy připravený pro čas těhotenství. Lekce jsou vedeny obvykle v klidném tempu.

Dále existuje spoustu jiných druhů jogy a podobných cvičení, je to například Bikram joga, která se cvičí také v horké místnosti. Jogalates je nový cvičební styl, který kombinuje techniky tisíc let staré jogy a novějšího cvičení Pilates.

Power joga - v tomto novém druhu jogy se narozdíl od klasické jogy pózy dynamicky střídají, důraz je kladen hlavně na sílu a ohebnost, proto je power joga fyzicky náročnější než klasická joga.

Mohlo by vás zajímat