Judo

Bojové umění pocházející z legendárního Jiu-Jitsu je pro ty, kteří hledají rovnováhu mezi tradičním silovým sportem a strategií. Judo. Za nynější podobou stojí jeho zakladatel, profesor Jigoro Kano, který judo prosadil jako plnohodnotný bojový sport.

Historie

Samotné bojové umění judo, podle profesora Kodokan – judo, začínalo jako učení pro pár žáků. Ti pak navzdory posměškům dokázali, že techniky převzaté z Jiu - Jitsu a síla učení překonají i moderní sporty. Rozhodující se stalo utkání pravdy mezi tehdejšími školami, ve kterém s jasnou převahou zvítězili právě žáci Kodokan – judo. Díky tomu se stalo učení Kodokanu uznávaným a mohlo dále pokračovat až do dnešní podoby, známé jako judo.

Kde ale profesor Jigoro Kano čerpal inspiraci a základy technik? Vzácným zdrojem mu byla kronika Niho – Šoky, pocházející z 8. století.

Pravidla

I bojové umění má svá pravidla. Jak už to u bojových sportů bývá, jejich tvrdost vyvažují psané i nepsané konvence, které hájí princip fair play. Krom síly a cti musí být ovšem bojovník judo vybaven i jinak.

Zápas judo poznáš podle několika věcí. Jednou z nich je oblečení bojovníka, tedy judogi, které spadá do předepsaného úboru bojovníků. Takové judogi pak nesmí být z tvrdého, kluzkého nebo z tlustého materiálu. Doporučená je tedy bavlna, která nebrání soupeři ve správném úchopu a neovlivňuje tak výsledek celého utkání.

Samotné utkání se pro přihlížející může zdát jako mžik. Trvá totiž ve většině případů pouze 5 minut, u juniorů pak dokonce jen 4 minuty. Do tohoto limitu ovšem spadá pouze čistý čas strávený bojem, nikoli vzájemné oťukávání se nebo odpočinek, kterému pravidla přiřazují 10 minut.

České judo

Judo se stalo středem pozornosti naposled na olympiádě v Riu, v roce 2016, kdy zazářil český judista Lukáš Krpálek. Ten z Ria přivezl hned zlatou medaili z této, jinak Čechům ne příliš známé, části olympijských her.

Doufejme, že i to dalo impuls mladým talentům k zapojení se do tak progresivního a přitom stále tradičního sportu, jakým judo je.

progresi juda v Česku nemalou částí přispívá Český svaz Juda, který u nás toto umění zastřešuje a poskytuje pevnou půdu pod nohama ne jednomu bojovníkovi. 

Mohlo by vás zajímat