MMA (Mixed Martial Arts)

V překladu smíšená bojová umění, je plnokontaktní bojový sport, který je syntézou různých bojových umění jako jsou například Muay Thai, Savate, Teakwon-do, Judo, Sambo, Brazilské Jiu-jitsu apod. Kombinuje údery i chvaty, boj ve stoje i na zemi, a spojuje techniky jiných bojových sportů a umění. Podle pravidel MMA musí mít všichni bojovníci při zápase chránič zubů a MMA rukavice.

Historie a zrod moderního MMA

V polovině 20. století Helio Gracie (člen rodiny která vytvořila Brazilské Jiu-jitsu), vyzýval k boji zástupce různých bojových stylů podle pravidel Vale tudo (vše dovoleno), a v těchto bojích většinou vítězil, a to i proti mnohem větších soupeřů. Sláva této rodiny šla tak daleko, že časem jeho synové vydali prosnulou Gracieovskou výzvu (odměna 100 000 dolarů tomu, kdo je porazí), čímž se jim povedlo přitáhnout velké množství diváků. 

Vznik moderního MMA datujeme na konec 20. století, kdy se pořádaly soutěže, ve kterých šlo o to, zjistit nejúčinnější způsob boje ve skutečných situacích. 

UFC (Ultimate Fighting Championship)

Všechny bojovníky vždycky zajímalo, který bojový styl je nejlepší v porovnání s ostatními a tato zvědavost vyústila v roce 1993 v šampionát Ultimate Fighting Championship (UFC) pořádány ve Spojených státech. Proti sobě nastoupili zástupci různých bojových stylů a poměřovali své síly.

Šampionát vyhrál zastánce Brazilského Jiu-jitsu Royce Gracie, který ve finále porazil Gerarda Gordeau (Savate), a to díky technice boje na zemi, na kterou většina bojových umění v té době nebyly schopné odpovědět. 

Fenomén MMA

MMA je fenomén především posledních dvou desetiletí, ale jeho začátky můžeme sledovat i v 7. století př. n. l., kdy Řekové zavedli na Olympijských hrách Pankration, drsnou směs starověkého boxu a zápasu, ve kterém byly povolené všechny údery a zápasnické techniky (včetně lámání končetin, vypichování očí a úderů na genitálie). Zápasy trvaly často i několik hodin a končívaly smrtí.

Mohlo by vás zajímat