Košík
je prázdný.
Zpět na homepage

Taekwondo

Taekwondo. Velmi oblíbené bojové umění, jehož hlavní pomůckou je především silná vůle a sebeovládání bojovníka. Zapomeňte na katany, v teakwondu zápas ovládnete pouze svým tělem. Jedná se o sport s dlouholetou tradicí, původem z Koreje, jehož název se skládá ze tří korejských slov: „Tae“ = symbolizuje údery nohou, „Kwon“ = představuje boj holýma rukama a „Do“ = znamená cestu či účel, tedy i duchovní stránku sportu.

Přijde vám boj s protivníkem bez nářadí vzrušující či máte chuť se zlepšit v sebeobraně? Pak jste tu správně.

Skupina lidí trénujících Taekwondo

Pravidla

Pokud máte chuť soutěžit a měřit svou sílu s ostatními bojovníky, seznamte se s pravidly soutěže, schválenými WTF (World Taekwondo Federation). Detailně zde najdete například informace o přesné velikosti soutěžní plochy (12x12 metrů), jaké oblečení i chrániče musí mít bojovník na sobě, jak přesně jsou jednotlivé pozice označeny (rozhodčí, soudci, zapisovatelé, doktoři, závodníci, trenéři i inspekční stůl), či samotnou délkou zápasu, bodování, zákazy a podobně.

Od ostatních bojových sportů se v taekwondu jede na plný kontakt. Zakázány nejsou kopy na tělo ani na hlavu. Pro diváka je tedy připravena velmi atraktivní podívaná s napínavým průběhem.

Taekwon-do ITF

Taekwondo ITF je sportovní odvětví, nad jehož výukou v ČR dohlíží již 29 let korejský velmistr Hwang Ho-yong (9. dan). Pokročilost zde udává 10 stupňů, které se dělí na 10 žákovských barevných stupňů a 9 mistrovských černých. Velmistr Hwang Ho-yong má na svědomí světový úspěch a úctu k českému teakwondu ITF, které patří mezi světovou špičku.

Rozdíl mezi teakwondem WTF a ITF? 

Krom odlišnosti v soutěžích se na oba sporty musíte jinak připravit… Jedním z podstatných rozdílů jsou techniky, jejichž pravidla jsou u sportů zcela jiná. Zatímco ve WTF na sebe zápasníci útočí od pasu dolu, taekwondo ITF jim umožňuje techniky zaměřené na horní část těla, včetně hlavy, které jsou ve WTF variantě zakázány. Tomu odpovídají i rozdíly v povinných ochranných pomůckách.

Na teakwondo ITF musíte mít, na rozdíl od WTF, rukavice a botičky. Do povinné výbavy ve WTF pak patří vesta, helma a chrániče předloktní a holení.

Typickým znakem taekwonda je bílá uniforma zvaná dobok, tedy kimono pro taekwondo, která symbolizuje rovnost, morální čistotu a čistý start. Podle toho, jak je bojovník zdatný, nosí určitou barvu pásku kolem pasu (nejnižší stupeň – bílá, nejvyšší stupeň – černá).

A jak si bojovník chrání nohy? S tím si nemusíte lámat hlavu. Taekwando je umění, ve kterém se bojuje s bosýma nohama.

Trénink taekwonda

Až podezřele často platí pravidlo, že nic není zadarmo. Jen díky pravidelnému a uvolněnému tréninku se z vás stane ten drsný bojovník. Taekwondo s sebou totiž nese píli, odhodlání i sílu, kde bojovník vyvíjí velmi vysoké duševní soustředění, které vybudoval právě díky pravidelnému tréninku.

Přihlásit
Registrovat
Zapomněl jsem heslo

Zapomenuté heslo
AHOJ