Wrestling

Wrestling neboli zápasení v ringu je především komerční sport, který můžeme chápat jako kombinaci divadla a soupeření dvou či více protivníku v ringu, které však od skutečného boje má převelice daleko. Většina úderů a chvatů zápasníci pouze naznačují, takže v reálu nemají takový dopad ani sílu.

Zápasy jsou většinou předem domluvené a nacvičené. Zranění, ke kterým během zápasení dochází, jsou sice pravé, ale zápasníci si je způsobují žiletkami, které jim podá rozhodčí během zápasu. Pravdou je, že příprava na galavečery stojí spoustu hodin a tréninku. Především proto, že během zápasů je povoleno používání nejrůznějších předmětů, jako jsou tyče, stoly, židle apod. Špatná rána může způsobit vážné zranění. Zápasníci si oblékají různé kostýmy nebo zápasnické dresy.

WWE (World Wrestling Entertainment) a WWF (World Wrestling Federation)

Postupem času velké organizace chtěly na tomto sportu vydělat. Od roku 1888, kdy byl pořádán první rádoby zápas, vznikla v roku 1952 World Wrestling Federation (WWF) a po krátkém období změn je aktuální název World Wrestling Enteirnament (WWE). Společnost byla založena Jamesem McMahonem a Raymondem Mondtem. Pod záštitou WWE se dnes konají všechny velké turnaje a zápasy, během jejího fungování vznikly jména, jako jsou Hulk Hogan, The Rock, Undertaker, Stone Cold a jiní.

Existuje řada dalších organizací, například TNA (Total Nonstop Action) a ROH (Ring of Honor), které s WWE dokážou alespoň částečně držet krok. 

Bojové styly a pravidla

Existuje značné množství zápasnických stylů a k podivu i pravidel, které jsou však dost různorodé a často se mění. Existuje, tzn. stipulation, což je upravení pravidel. Nicméně existuje i pár bojových stylů jako jsou:

  • Sportovní zábava – jde o vyprávění příběhů mezi zajímavými charaktery
  • Jižní styl – kontrast hrdinství a padoušství
  • Puroresu – jde o silový typ wrestlingu
  • Hardcore – vysoká míra brutality, zápasníci používají hojně zbraní
  • Lucha libre – jde o mexický styl, který se vyznačuje rychlostí a velkým množstvím letových chvatů

Mohlo by vás zajímat