Knockout (označované též jako KO) je výherní kritérium v několika full-kontaktových bojových sportech jako box, kickbox, Muay Thai, Mixed Martial Arts (MMA), karate a ostatní podobné sporty. Knockout obvykle nastává v případě, kdy jeden z bojovníků není schopen vstát z podlahy ringu ve stanovené lhůtě, často z důvodu únavy, zranění (závažné nebo dočasně paralyzující), ztráty rovnováhy nebo bezvědomí. Technický knockout (TKO) znamená ukončení ze strany rozhodčího nebo jiného soudce (oficiální lékař bojovníka nebo bojovníkův cornerman), kdy se stanoví, že bojovník nemůže pokračovat v utkání. TKO může být také prohlášen, pokud bojovník ztrácí 15 bodů na zápas.

Fyzikální vlastnosti 

Je skutečně velmi málo známo, co přesně způsobuje knockout, ale všeobecně platí, že jde o menší trauma vycházející z mozku. Obvykle nastává při silném úderu a prudkém otočení hlavou. Představa, že knockout je způsoben kompresí tepen na krku, což omezuje průtok krve, je mylná. Základní ochranou proti této zranitelnosti je držení obou rukou na úrovni obličeje.

Bojovník, který utrpí otřes mozku a upadá do bezvědomí po silném knockout úderu, je označován za „KO’d“ (vyřízen). Ztráta rovnováhy bez ztráty vědomí se nazývá „knocked down“ (dolů, ale ne ven). Opakované rány do hlavy bohužel často postupně způsobují trvalé poškození mozku s Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou a ve vážných případech mohou způsobit mrtvici nebo ochrnutí. Z tohoto důvodu mnozí lékaři nedoporučují sporty obsahující knockouty.

V boxu knockout nastává v případě, že bojovník sražený k zemi není schopen vstát do 10 sekund, které počítá rozhodčí.
 
V MMA se definice knockout a technický knockout liší v závislosti na organizaci a pravomoci.
 
V Pancrase (hybridní zápas v MMA) je knockout prohlášen, pokud závodník ztrácí vědomí, a TKO, když rozhodčí nebo soudci posoudí, že bojovník není schopen pokračovat v zápase.

Mohlo by vás zajímat