Taekwondo

Taekwondo. Velmi oblíbené bojové umění, jehož hlavní pomůckou je především silná vůle a sebeovládání bojovníka. Zapomeňte na katany, v teakwondu zápas ovládnete pouze svým tělem. Jedná se o sport s dlouholetou tradicí, původem z Koreje, jehož název se skládá ze tří korejských slov: „Tae“ = symbolizuje údery nohou, „Kwon“ = představuje boj holýma rukama a „Do“ = znamená cestu či účel, tedy i duchovní stránku sportu.

Přijde vám boj s protivníkem bez nářadí vzrušující či máte chuť se zlepšit v sebeobraně? Pak jste tu správně.

Pravidla

Pokud máte chuť soutěžit a měřit svou sílu s ostatními bojovníky, seznamte se s pravidly soutěže, schválenými WTF (World Taekwondo Federation). Detailně zde najdete například informace o přesné velikosti soutěžní plochy (12x12 metrů), jaké oblečení i chrániče musí mít bojovník na sobě, jak přesně jsou jednotlivé pozice označeny (rozhodčí, soudci, zapisovatelé, doktoři, závodníci, trenéři i inspekční stůl), či samotnou délkou zápasu, bodování, zákazy a podobně.

Od ostatních bojových sportů se v taekwondu jede na plný kontakt. Zakázány nejsou kopy na tělo ani na hlavu. Pro diváka je tedy připravena velmi atraktivní podívaná s napínavým průběhem.

Taekwon-do ITF

Taekwondo ITF je sportovní odvětví, nad jehož výukou v ČR dohlíží již 29 let korejský velmistr Hwang Ho-yong (9. dan). Pokročilost zde udává 10 stupňů, které se dělí na 10 žákovských barevných stupňů a 9 mistrovských černých. Velmistr Hwang Ho-yong má na svědomí světový úspěch a úctu k českému teakwondu ITF, které patří mezi světovou špičku.

Na teakwondo ITF musíte mít, na rozdíl od WTF, rukavice a botičky. Do povinné výbavy ve WTF pak patří vesta, helma a chrániče předloktní a holení.

Typickým znakem taekwonda je bílá uniforma zvaná dobok, tedy kimono pro taekwondo, která symbolizuje rovnost, morální čistotu a čistý start. Podle toho, jak je bojovník zdatný, nosí určitou barvu pásku kolem pasu (nejnižší stupeň – bílá, nejvyšší stupeň – černá).

A jak si bojovník chrání nohy? S tím si nemusíte lámat hlavu. Taekwando je umění, ve kterém se bojuje s bosýma nohama.

Trénink taekwonda

Až podezřele často platí pravidlo, že nic není zadarmo. Jen díky pravidelnému a uvolněnému tréninku se z vás stane ten drsný bojovník. Taekwondo s sebou totiž nese píli, odhodlání i sílu, kde bojovník vyvíjí velmi vysoké duševní soustředění, které vybudoval právě díky pravidelnému tréninku.

Mohlo by vás zajímat