Vše pro bojové umění a sporty
+420 226 205 440
Zpět na homepage

Thaibox

Znám taktéž jako Muay-Thai, je tradiční umění sebeobrany pocházející z Thajska. Od boxu se thaibox odlišuje tím, že k neozbrojenému boji používá nejen pěsti, ale i chodidla, loky a kolena. Thaibox je vlastně více podobný skutečnému boji, proto dost často je tento způsob sebeobrany nadřazen nad klasickým boxem západního stylu. Pro vysokou fyzickou náročnost jsou zápasy rozděleny do pěti tří minutových kol, s dvouminutovou přestávkou. Povinnou výbavou v ringu jsou trenýrky, suspenzor, rukavice a chránič zubů.

Vysoký výkop zápasníka thajského boxu

Historie

Vládci v Thajsku přikládali velkou váhu trénování svých vojáků. Thaibox trénovali ale i obyčejní lidé, v pěstních soubojích beze zbraně i se zbraní. Souboje beze zbraně jsou známe jako Muay, se zbraní krabi-krabong (meč a hůl), ačkoliv souboje nebyly omezovány pouze na tyto dvě zbraně. Často se stávalo, že sami vládci byli výbornými bojovníky a kolem 13. století vzniklo první království, s hlavním městem Sukhotai. Tento fakt se stal důležitým pro celé bojové umění, protože sám král využíval prostranství před svým palácem k trénování stínového boxu a také se zde pořádaly turnaje.

Současnost

Momentálně je thaibox uměním boje na blízko, v plném kontaktu. Thaibox je možné vidět kdekoli v Thajsku a nyní (především díky stále stoupající popularitě), vlastně kdekoliv na světě. Thajští bojovníci jsou považování za krále ringu. Naprostou většinu zápasů vyhrávají, a pokud jsou překonání, tak technikou podobnou thaiboxu. Rostoucí popularitu však má za následek i velice prostá, ale maximálně účinná technika boje a tréninku.

V současné době zaznamenává thaibox velký nárůst ženských zápasnic. Do roku 1996 nebyl povolen ženám přístup ani na sportoviště, ale od tohoto roku, především díky snahám o vstup mezi rodinu olympijských sportů, mohou ženy nejenom docházet sledovat jednotlivá klání, ale taktéž se i přímo účastnit a bojovat v titulových zápasech. 

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. O cookies

Přihlásit
Registrovat
Zapomněl jsem heslo

Zapomenuté heslo
AHOJ